כישורי למידה

למרבה המזל כישורי למידה הנן יכולות נרכשות. כך שבהחלט אפשר לשפר תלמיד שכישוריו לוקים בחסר ולהקנות לו כישורים נוספים חדשים. 

כישורי למידה טובים חשובים לכל תלמיד, אבל על אחת כמה וכמה עבור תלמידים מאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז. תלמידים עלולים לבזבז זמן יקר ואנרגיות על למידה אשר בסוף מתבררת כלא יעילה.

מהם כישורי למידה?
כישורי למידה הן יכולות שכליות, קוגנטיביות והתנהגותיות אשר מאפשרות לנו לקלוט מידע, להפנימו ולעבדו.
 

דוגמאות לכישורי למידה בסיסיים: קריאה שוטפת, ניתוח והבנת הנקרא, איות, הבעה בכתב, חישוב (שימוש בחיבור, חיסור, כפל וחילוק) והבנה מתמטית.

 

כאשר קיים קושי בפיתוח אחד מכישורי הלמידה הנ"ל, הילד עלול להתקשות בלימודים בתחום ספציפי, או במספר תחומים אשר מצריכים את הכישורים הבסיסיים הללו.


אצל חלק מבעלי לקויות הלמידה יימצאו בעיות פיסיולוגיות:

 • קושי בראייה - שרירי עין חלשים, או לא עובדים בהתאמה, אשר גורמים לקושי בקריאה רציפה.

 • חולשה בשרירי השלד - לדוגמה כתפיים חלשות המקשות על כתיבה רציפה.

 • בעיות שפתיות - כגון דיבור והגייה לא נכונים.

 • בעיות קוגניטיביות - קושי בריכוז, קשב ו/או זיכרון הפוגעים ביכולת קליטת חומר לימודי והטמעתו.

 • בעיות בתפקודים ניהוליים - קושי בהתארגנות, בקבלת החלטות כדומה. קשיים אלה מסרבלים את תהליך הלמידה ומתסכלים מאוד את התלמיד. בעיות בתפקודים הניהוליים הינם חשובים מאוד וכדאי להבין מהם.

הגורמים אשר משפיעים על תהליך הלמידה שלנו:

 1. מוטיבציה - למידה שתועלת בצידה מעודדת מוטיבציה רבה יותר מאשר למידה שאינה מועילה. לדוגמה: אם המורה מציינת בתחילת השיעור שהחומר שיילמד בו הוא החומר למבחן שמתקיים יום למחרת, המוטיבציה תגדל להקשיב וללמוד.

 2. דרך למידה - קליטת מידע חדש מתבצעת אצל כל אחד בדרך שונה, כאשר לעתים שינוי בדרך ההסבר או הלימוד יכול לשנות מהותית את יכולת הקליטה והזכירה. לדוגמה: ישנם ילדים שקולטים טוב יותר כאשר הם קוראים בעצמם את החומר הנלמד, כי הם רואים אותו בעיניים. לעומתם ילדים אחרים קולטים טוב יותר ע"י שמיעה.

 3. משוב - חשוב מאוד לתת משוב על מנת לעודד את הלמידה ולספק את הצורך הבסיסי של כל אחד מאיתנו לתשומת לב ולהכרה במאמצים שלנו.

 4. תמיכה חברתית - למידה בקבוצה יכולה להשפיע באופן חיובי על הלמידה. בעניין זה יש לזכור שגם כאן כל אחד שונה ויש כאלו שלמידה בקבוצה אינה מועילה להם והם ילמדו טוב יותר לבד או עם עוד אדם אחד בלבד.

 5. אווירה תומכת - סביבה נעימה ורגועה, ללא מסיחים מיותרים, תתרום ללמידה יעילה יותר. לדוגמה: לכבות טלוויזיה או כל רעש רקע שיקשה על ילדכם להתרכז. שימו לב - לעתים, אצל ילדים עם הפרעת קשב וריכוז, דווקא רעש רקע מסויים בזמן הכנת שיעורי בית, כמו שילוב של מוזיקה על פי טעמו של הילד, יכולה דווקא לתרום לשיפור הריכוז.

 6. שימוש בידע מוקדם מוכר - למידה חדשה אשר מתבססת על ידע קודם מקלה מאוד על הלמידה. לדוגמה: אפשר לתת לילד דוגמאות מעולם מושגים שהוא מכיר או להמחיש לו את החומר בעזרת הסברים מתחומים אחרים שהוא מתחבר אליהם ו/או למד עליהם כבר בעבר.

 7. אסטרטגיות למידה - שימוש באסטרטגיות למידה שונות יאפשר למידה יעילה וטובה יותר.

כל הזכויות שמורות לאודיה גדסי

בנייה ועיצוב אתר: אסנת קדמי - Kinspirit Designs